czwartek, 10 czerwca 2010

Michał Zaleski - Toruń


Prezydent Miasta Torunia

Urodził się 14 lipca 1952 roku w Kamieniu koło Jabłonowa Pomorskiego. Jest absolwentem geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim. Przed objęciem urzędu Prezydenta Torunia przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Jest doświadczonym samorządowcem. Dwukrotnie zasiadał w Radzie Miasta Torunia jako radny klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był członkiem dwóch komisji: gospodarki komunalnej oraz polityki przestrzennej i ochrony środowiska. Nie należy do żadnej partii politycznej.

W wyborach samorządowych w 2002 roku był kandydatem niezależnego komitetu wyborczego Czas na Gospodarza. W drugiej turze uzyskał poparcie 21.432 torunian, czyli 50,96 proc. wszystkich głosujących. W wyborach w roku 2006 ponownie startował jako kandydat niezależny. Wygrał je w pierwszej turze - na prezydenta Zaleskiego zagłosowało 70,6 proc. wyborców (45.412 głosów).

Przebieg pracy zawodowej i działalności społecznej Michała Zaleskiego w zasadniczej mierze koncentruje się na poszukiwaniu nowych rozwiązań zmierzających do wzrostu ekonomicznego, społecznego i cywilizacyjnego Torunia. Rezultaty, jakie uzyskał na tym polu sprawiły, że miasto pod jego kierownictwem stało się potentatem inwestycyjnym (ponad 30% wydatków miasta trafia na inwestycje), sprawnym organizmem, dobrze funkcjonującym i rozwiązującym problemy rozwojowe i strukturalne - w tym oczekiwania konkretnych mieszkańców.

Realizując swój program wyborczy, prezydent Zaleski przywiązuje dużą wagę do inwestycji drogowych. Gruntownie zmodernizowano drogi wylotowe z miasta, pobudowano trasę średnicową Podgórza (ul. gen. Władysława Andersa). Dzięki pomocy miasta powstała finansowana przez budżet państwa i ze środków unijnych południowa obwodnica Torunia.

Istotne są także inwestycje oświatowe, sportowe i kulturalne. Wymienić należy przede wszystkim rozbudowę V Liceum Ogólnokształcącego, budowę nowej szkoły na osiedlu Koniuchy i basenu przy szkole nr 14. Zmodernizowano i rozbudowano sztuczne lodowisko Tor-Tor. Zakończono modernizację stadionu miejskiego. Miasto zdecydowało także o powstaniu nowego stadionu żużlowego, który został oficjalnie otwarty w maju 2009 r. Wizytówka architektoniczną Torunia stał się przebudowany teatr lalkowy "Baj Pomorski". W czerwcu 2008 r. otwarto Centrum Sztuki Współczesnej, natomiast w 2011 roku na toruńskich Jordankach zostanie oddana do użytku sala koncertowa.

Zgodnie z zapowiedziami, prezydent zmienił organizację pracy Urzędu Miasta. Powstały Punkty Informacyjne Urzędu Miasta pełniące rolę dzielnicowych biur obsługi mieszkańców. Działalność rozpoczęło Biuro Obsługi Inwestora, otwarto tzw. "okienko przedsiębiorczości", w którym można założyć własną działalność gospodarczą. Dzięki pozyskaniu nowych budynków udaje się skupić najważniejsze wydziały Urzędu rozrzucone wcześniej po wielu rejonach miasta.

Michał Zaleski jako prezydent nie rozmawia z torunianami tylko zza biurka. Z własnej inicjatywy spotyka się raz do roku z mieszkańcami wszystkich dzielnic Torunia. Nie uchyla się od krytyki i nie unika odpowiedzi na żadne pytania. Postulaty z tych spotkań uwzględnia przy planowaniu miejskiego budżetu i inwestycji.

Prezydent duży nacisk kładzie na przejrzystość pracy Urzędu. Jednym z jego pierwszych posunięć był zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez urzędników. Gmina uczestniczy w programie "Przejrzysta Polska".

Wyróżnienia i tytuły dla prezydenta to m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany prezydentowi w 2005 r., "Cor Bonum" Caritas Diecezji Toruńskiej w 2005, Człowiek Roku Forbesa 2007, Nagroda im. Grzegorza Palki 2007, Medal Merentibus Zasłużony dla Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Za prezydentury Michała Zaleskiego Toruń został Liderem Polskiej Ekologii 2008, Gminą Fair Play 2008, otrzymał godło promocyjne Teraz Polska, a nocna panorama miasta uznana została w 2007 r. za jeden z siedmiu cudów Polski, natomiast Urząd Miasta Torunia uznano dwukrotnie (2006 i 2007) za najtańszy urząd pośród miast wojewódzkich w Polsce.

Michał Zaleski jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci - Monikę i Jakuba oraz wnuczkę Marcysię. W wolnym czasie chętnie zajmuje się pracą na działce, jego pasją jest też żeglarstwo.
funkcja: Prezydent Miasta Torunia
adres: Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń
nr pokoju: 30
telefon: 056 622 25 55
056 611 87 52
056 611 86 01
fax: 056 622 16 70
e-mail: prezydent@um.torun.pl

nadzorowane komórki urzędu: Wydział Ochrony Ludności
Biuro Toruńskiego Centrum Miasta
Wydział Prawny
Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony Informacji Niejawnych
Audytor Wewnętrzny
Wydział Współpracy Zewnętrznej i Informacji
dyżury: Prezydent Torunia przyjmuje mieszkańców w każdy wtorek od godziny 11.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy w sekretariacie (osobiście lub telefonicznie).

źródło: bip.torun.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz