czwartek, 10 czerwca 2010

Piotr Grzymowicz - Olsztyn

Urodziłem się 11 stycznia 1954 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Tam też uczęszczałem do szkoły podstawowej. Szkołę ukończyłem jako wzorowy uczeń i jako laureat olimpiady polonistycznej i matematycznej zostałem bez egzaminu przyjęty do szkoły średniej – Technikum Budowlanego w Olsztynie i Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Mieście Lubawskim. Na ostateczny wybór szkoły w Olsztynie wpływ miała moja wychowawczyni, która nas - młodych uczniów przekonywała, że zdobycie zawodu będzie dodatkowym atutem przed wejściem w dorosłe życie, jak również pozwoli na dobry start na studia. W czasie nauki w szkole moją pasją był sport. Trenowałem lekką atletykę (czwórbój). Pierwsze mistrzostwo województwa w tej dyscyplinie zarówno indywidualnie jak i drużynowo zdobyłem w VII klasie na Stadionie Leśnym w Olsztynie.

W 1968 roku rozpocząłem naukę w Technikum Budowlanym w Olsztynie. Był to dla mnie okres wytężonej nauki oraz wspaniałej przygody ze sportem, gdyż od samego początku kontynuowałem treningi jako lekkoatleta - średniodystansowiec , zawodnik AZS w Kortowie. Dzięki ówczesnemu mojemu trenerowi dr.inż. Jerzemu Strzeżkowi (dzisiaj prof. dr. hab. inż. – Rektorowi AR-T w Olsztynie w latach 1988 – 1990) w ciągu tego okresu szkolnego zdobyłem kilkakrotnie mistrzostwo województwa juniorów w biegu na 800 m, jak również zostałem powołany do kadry Polski juniorów w biegach średnich. Okres szkoły średniej mogę uznać za najbardziej twórczy w kształtowaniu mojej osobowości.

W 1973 r. jako absolwent kończący szkołę średnią z 1. lokatą zostałem przyjęty bez konieczności zdawania egzaminu na Wydział Budownictwa Lądowego Akademii Rolniczo – Technicznej w Olsztynie. Na wybór naszej Uczelni, a nie Politechniki Gdańskiej lub innych szkół wyższych, do których – jako najlepszy uczeń – również miałem otwarte drzwi, wpływ miał mój trener i urok Olsztyna, w którym spędziłem 5 lat. Po dwóch latach studiów, ze względu na kontuzję obojczyka, moje związki z czynnym sportem musiały ulec osłabieniu. Mając więcej wolnego czasu działałem w organizacji studenckiej szczebla wydziałowego i uczelnianego. Po pięciu latach studiów obroniłem pracę magisterską zdobywając stopień magistra inżyniera budownictwa, a jednocześnie zawód inżyniera budowlanego oraz ukończyłem Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne.

Po studiach w 1978 r. swoją wiedzę oraz umiejętności zdobyte na uczelni wykorzystywałem w Iławskim Przedsiębiorstwie Budowlanym w Iławie. Tam w 1980 r. zdobyłem uprawnienia budowlane. Następnie wróciłem do Olsztyna, gdzie pracowałem w Akademii Rolniczo –Technicznej na Wydziale Budownictwa Lądowego w Katedrze Technologii i Organizacji Robót na stanowisku asystenta, a następnie po uzyskaniu w 1987 r. stopnia doktora nauk technicznych – adiunkta.

Kolejnym rozdziałem w moim życiu był wyjazd w 1989 r. na kontrakt budowlany do Niemiec. Najpierw pracowałem w firmie Elektromontaż – Export Warszawa będąc kierownikiem kontraktu w zakładzie produkcji prefabrykatów w Sundern, a następnie z tą samą firmą budowałem przez prawie dwa lata elektrociepłownię i spalarnię śmieci oraz metro i fabrykę papierów wartościowych w stolicy Bawarii – Monachium. W 1991 r. rozpocząłem pracę na terenie Niemiec w firmie MONTEX z Lublina. Jako kierownik kontraktu i budowy realizowałem przez dwa lata osiedle budynków wielorodzinnych z podziemnymi garażami w miejscowości Oehringen. Po zakończeniu kontraktu, po 4 latach pobytu w Niemczech, prowadziłem jeszcze przez 3 miesiące w Berlinie biuro Spółki WAMONT GmBH.

Po powrocie do kraju rozpocząłem własną działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i nadzoru inwestycji budowlanych, jak również w 1994 r. wróciłem do pracy w Akademii Rolniczo – Technicznej na Wydział Budownictwa Lądowego do Katedry Budownictwa i Konstrukcji Budowlanych na stanowisko adiunkta.

W roku 1997 wygrałem konkurs ogłoszony przez Gemini Area Grouppe z Niemiec na przygotowanie i prowadzenie inwestycji M1 (Real, Praktiker i inne) w Olsztynie. W czasie przygotowywania, a później realizacji inwestycji od 1997 r. przez prawie 4 lata byłem członkiem zarządu Spółki Gemini Area Polska 10, która ją realizowała, jaki i Gemini Area Polska 6 Sp. z o.o. W ramach swoich uprawnień zawodowych pełniłem również obowiązki inspektora nadzoru tej budowy. W okresie prowadzenia swojej działalności gospodarczej do 2001 r. nadzorowałem wiele inwestycji budowlanych zarówno produkcyjnych, jak i z zakresu budownictwa wielorodzinnego na terenie Olsztyna i całego województwa.

W 2001r. zostałem powołany na stanowisko zastępcy Prezydenta Miasta Olsztyn, gdzie m.in. odpowiadałem za następujące dziedziny funkcjonowania naszego miasta:
- strategia rozwoju i planowanie przestrzenne,
- geodezja i gospodarka nieruchomościami,- inwestycje i gospodarka komunalna,
- ochrona środowiska,
- obsługa funduszy europejskich,
- architektura, komunikacja, spółki miejskie, MZDMiZ i inne.

Jednocześnie w latach 2002-2007 pełniłem funkcję członka zarządu, a następnie zastępcy przewodniczącego zarządu Związku Gmin Warmińsko Mazurskich. Trzykrotnie byłem wybrany na radnego – w kadencjach: 1998 – 2002, 2002 – 2006 i 2006 – 2010 r. Jednak faktycznie pełniłem tę funkcję przez 3 lata, ponieważ obejmując stanowisko wiceprezydenta Miasta Olsztyn każdorazowo byłem zmuszony rezygnować z mandatu. Swoją pracę na stanowisku zastępcy Prezydenta miasta Olsztyna zakończyłem we wrześniu 2007 r.

Przed wyborem na prezydenta Olsztyna pracowałem na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim na Wydziale Nauk Technicznych w Katedrze Budownictwa i Konstrukcji Budowlanych na stanowisku adiunkta oraz prowadziłem własną działalność gospodarczą. W uznaniu posiadanej przeze mnie wiedzy w zakresie „środków unijnych” Minister Rozwoju Regionalnego w dniu 21 maja 2008 r. powołała mnie do pełnienia funkcji eksperta w dziedzinie: budownictwo, infrastruktura mieszkaniowa i prawo budowlane.

W okresie sprawowania swojej funkcji odpowiadałem za realizację inwestycji miejskich, z których najważniejszymi były:
- modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków realizowana ze środków Unii Europejskiej – funduszu przedakcesyjnego ISPA ,
- modernizacja i rozwój zintegrowanego transportu zbiorowego w Olsztynie ze środków Zintegrowanego Programu Rozwoju Regionalnego Warmii i Mazur – przebudowa u. 1- Maja, Warszawska, Sokola- Bałtycka, zakup nowych autobusów
- modernizacja i przebudowa ulicy Limanowskiego i Synów Pułku ,
- modernizacja i budowa ul. Sielskiej w ramach środków PFHARE 2000, 2001 i budowa ul Schumana ze środków PFHARE 2003,
- budowa ul. Tuwima ze środków ZPORR.

Na nowy okres programowania unijnego 2007-2013 wraz z zespołem współpracowników przygotowałem wnioski o dofinansowanie środkami unijnymi projektów, które w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej opiewają na kwotę ponad 850 mln zł, zaś zgłoszone projekty:
1. Przygotowanie terenów pod inwestycje „Track-Wschód”,
2. Modernizacja i rozwój zintegrowanego systemu transportu zbiorowego w Olsztynie,
3. Budowa i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo – Technologicznego,
4. Obwodnica Wschodnia Miasta Olsztyna,
5. Budowa Centrum Targowo – Konferencyjnego w Olsztynie,
zostały wpisane na listę indykatywną projektów zakwalifikowanych do realizacji po ich przygotowaniu bez konieczności uczestniczenia w konkursie. Na liście indykatywnej Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury został umieszczony przygotowany przeze mnie projekt budowy „Centrum Wodno – Rekreacyjno – Sportowego” w Olsztynie. W trakcie mojej pracy w Urzędzie Miasta wraz z zespołem przygotowałem 35 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla naszego miasta obejmujących 45 % jego obszaru.

Za przygotowane , zrealizowane i realizowane pod moim kierownictwem inwestycje Olsztyn otrzymał szereg nagród i wyróżnień, a do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:
- Olsztyńską Oczyszczalnię Ścieków „Łyna” nagrodzoną w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2004” ,
- otrzymanie podczas Gali Inwestorów Samorządowych w Warszawie w 2005 roku srebrnej odznaki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Za zasługi dla rozwoju systemu finansowania ochrony środowiska”,
- wyróżnienie w rankingu „Forbes” EUROPEJSKA GMINA, EUROPEJSKIE MIASTO za projekt „Gospodarka wodno-ściekowa – II faza,
finansowany z Funduszu Spójności,
- otrzymanie w X edycji konkursu „Na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2007 roku” tytułu NAJLEPIEJ OŚWIETLONEJ GMINY I MIASTA 2007 ROKU.

W marcu 2009 roku, zostałem wybrany na prezydenta Olsztyna, uzyskując 60,16% głosów.

Jestem żonaty. Mam trzech synów. Paweł i Krzysztof studiują, a Marek jest uczniem szkoły podstawowej.

źródło: grzymowicz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz