czwartek, 10 czerwca 2010

Rafał Dutkiewicz - Wrocław


Rafał Franciszek Dutkiewicz (ur. 6 lipca 1959 w Mikstacie, woj. wielkopolskie) – od 2002 roku prezydent Wrocławia, wybrany po raz pierwszy w bezpośrednich wyborach, matematyk, doktor nauk filozoficznych.

Na przełomie lat 70. i 80. był organizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej we Wrocławiu i przewodniczącym Towarzystwa Stypendialnego im. A. Mickiewicza. W tym czasie działał bardzo aktywnie w harcerstwie, w latach 80. był członkiem Rady Naczelnej ZHP.

Absolwent, w 1982 r., matematyki stosowanej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Studiował także na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1985 roku obronił doktorat z logiki formalnej pracą Z badań nad metodą tablic semantycznych Betha, której promotorem był profesor Ludwik Borkowski.

W latach 80. pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

W okresie stanu wojennego działał w podziemnych strukturach "Solidarności" we Wrocławiu. W 1989 pełnił funkcję sekretarza Komitetu Obywatelskiego, a w 1990 przewodniczącego Komitetu we Wrocławiu.

W latach 90. założył polski oddział "Signium International", międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także współtwórcą (wraz z Grzegorzem Schetyną) Radia Eska.

W 2002 został wybrany prezydentem Wrocławia, będąc popieranym przez byłego prezydenta Bogdana Zdrojewskiego oraz Platformę Obywatelską. W wyborach samorządowych w 2006 wystartował jako kandydat niezależny, popierany przez PO i PiS. Wygrał w pierwszej turze, uzyskując jeden z najlepszych wyników w kraju – zdobył 84,53% głosów mieszkańców Wrocławia.

Okres jego prezydentury wiąże się z największą liczbą inwestycji w powojennej historii miasta. Dzięki jego aktywności w aglomeracji wrocławskiej w latach 2003-2008 powstało ponad 250 tys. nowych miejsc pracy. Swoje inwestycje ulokowały we Wrocławiu lub pod nim między innymi takie firmy jak LG, Google, HP, Volvo, Nokia Siemens Networks, Whirlpool, Fagor Mastercook, Toshiba, Credit Suisse i wiele innych. Firmy w ciągu pięciu lat od 2003 roku zadeklarowały inwestycje rzędu 4 mld euro. Bezrobocie we Wrocławiu spadło w latach 2002 – 2009 z 12,3% do 3,6% (styczeń 2009). Wrocław wg ostatnich danych GUS rozwijał się w roku 2006 w tempie 12,2% wzrostu PKB co przewyższało tempo rozwoju Chin. Miasto stało się ważnym i rozpoznawalnym punktem światowego obrotu gospodarczego.

25 maja 2007 r. agencja ratingowa Fitch Polska S.A. podwyższyła ocenę ratingową Miasta z poziomu BBB+ do poziomu A- z Prognozą Stabilną (czyli najwyższą
w Polsce, co oznacza, że Wrocław jest wiarygodnym miejscem do inwestowania). Swoją ocenę Fitch potwierdził w lipcu 2009 roku, utrzymując ją, mimo światowego kryzysu, na niezmienionym poziomie.

Sytuacja gospodarcza Wrocławia jest pozytywnie oceniana przez inwestorów oraz instytucje monitorujące atrakcyjność miast i regionów. Zgodnie z raportem IbnGR dotyczącym atrakcyjności inwestycyjnej podregionów dla działalności zaawansowanej technologicznie w latach 2005 – 2007, podregion wrocławski uplasował się na 2 miejscu, tuż za podregionem warszawskim.

Dutkiewicz był pomysłodawcą i inicjatorem powołania Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, unikatowej w skali kraju platformy współpracy szkół wyższych z biznesem. WCB stworzone przez Wrocław, samorząd województwa dolnośląskiego i pięć wrocławskich uczelni (PWr, UW, UP, AM, UE) jest pierwszą w Polsce spółką tego typu. W ramach Centrum powstaje specjalny kampus, (kosztem 140 mln € pozyskanych z Unii Europejskiej), służący integracji edukacji, badań naukowych oraz innowacyjnego biznesu.

Dutkiewicz jest orędownikiem zwiększenia ilości studentów nauk ścisłych, głównie sektora IT. Ma to zagwarantować sprostanie wyzwaniom cywilizacyjnym leżących przed Polską. Ufundował we Wrocławiu specjalne stypendia dla młodych wrocławian zdających matematykę na maturze i podejmujących później studia na kierunkach ścisłych.

Zapobiegając skutkom niżu demograficznego na wrocławskich uczelniach powołał inicjatywę „Teraz Wrocław”. Zachęca ona młodych ludzi z Europy Wschodniej do studiowania w stolicy Dolnego Śląska. „Teraz Wrocław” prowadzi „za rękę” zagranicznych studentów przy dopełnianiu wszelkich formalności oraz organizuje kursy jęz. polskiego. Najlepsi studenci z zagranicy otrzymują stypendia.

Za jego prezydentury do Wrocławia przeniósł się z Cieszyna Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty – największa impreza tego typu w Polsce, ustanowiono Literacką Nagrodę Europy Środkowej ANGELUS oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką SILESIUS, reaktywowano legendarny festiwalu Jazz Nad Odrą. Dzięki temu Wrocław wymieniany jest wśród naturalnych kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

W czasie prezydentury Rafała Dutkiewicza UNESCO wpisało na swoją listę światowego dziedzictwa Halę Stulecia.

Zorganizował we Wrocławiu prestiżowe imprezy międzynarodowe, m.in. Futurallia, Europejski Szczyt Regionów i Miast, czy URBACT.

Po przyznaniu Polsce prawa do organizacji piłkarskich mistrzostw Europy jako pierwszy w Polsce zgłosił kandydaturę Wrocławiu jako miasta organizującego mecze fazy grupowej. Po przyznaniu Wrocławiowi tytułu miasta gospodarza EURO 2012, podjął starania o przyznaniu miasta, oprócz rozgrywek grupowych, także prawa do organizacji jednego z meczów ćwierćfinałowych.

W 2008 roku był współzałożycielem oraz pierwszym przewodniczącym ruchu obywatelskiego Polska XXI. Zwolennik jednomandatowych okręgów wyborczych, silnych metropolii, społeczeństwa obywatelskiego silnie zidentyfikowanego z „małymi ojczyznami”. Jest przeciwnikiem upolitycznienia życia społecznego i uzależnienia kariery zawodowej od posiadanej legitymacji partyjnej.

Wrocław, za prezydentury Rafała Dutkiewicza, został uhonorowany wieloma tytułami m.in.:

* najprzyjaźniejsze w Polsce miasto dla biznesu - Forbes, czerwiec 2008
* miastem najlepiej przyciągającym inwestycje - Puls Biznesu, 5 czerwca
* „Most Business Friendly Region 2008” Nagroda BCC dla Wrocławia
* najbardziej innowacyjne miasto – raport KPMG analizujący innowacyjność Wrocławia, Krakowa, Łodzi i Warszawy

Nie ogląda telewizji. Rzadkie wolne chwile spędza z dziećmi w kinie lub na jeździe na rowerze.

W 2006 roku Rafał Dutkiewicz opublikował książkę „Nowe horyzonty” poświęconą działalności samorządowej oraz wizji przebudowy kraju.

Jest laureatem wielu nagród między innymi:

1. Nagroda im. Księdza Józefa Tischnera
2. Nagroda - Człowiek Roku Magazynu Forbes
3. Nagroda Europejczyka Roku 2008


źródło: wroclaw.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz